Wintergarden – fenomen ogrodów zimowych w wirtualnej rzeczywistości

W Pirx Lab, obok kodowania, od zawsze przykładaliśmy dużą wagę do tego, by dostarczane przez nas rozwiązania były czymś więcej niż tylko modnym gadżetem. Ich celem jest aktywne wsparcie procesów marketingowych i sprzedażowych naszych klientów.

Każdy kolejny zrealizowany projekt uczy nas czegoś nowego, a każdy odniesiony sukces pozwala wykorzystać nabytą wiedzę przy pracy nad kolejnymi aplikacjami. Dlatego tak bardzo cieszy nas, gdy stworzone rozwiązania zyskują uznanie nie tylko u pierwotnego klienta, ale także u powiązanych z nim dostawców czy użytkownika końcowego.

Najnowszym przykładem takiego wielopoziomowego sukcesu jest stworzona przez nas na potrzeby firmy TS Aluminium GmbH & Co. KG aplikacja Wintergarden. Praca nad nią i nabyte doświadczenie zachęciły nas do krótkiego spisania najważniejszych przemyśleń, by pokazać wszystkim odwiedzającym naszą stronę, jak wygląda współpraca z nami. I jak nowoczesne technologie mogą im pomóc rozwijać ich biznes.

Ogród zimowy przed oczami klienta

Celem aplikacji Wintegarden jest prezentacja produktu w wirtualnej rzeczywistości. W tym przypadku jest nim ogród zimowy – a dokładniej, jego konstrukcja, wykonana z elementów dostarczonych przez zamawiającego projekt, firmę TS Aluminium GmbH & Co. KG.

Jednak jej głównym użytkownikiem są pracownicy firm projektowych (i ich klienci), którzy wykonują konstrukcje ogrodów u klienta końcowego, wykorzystując rozwiązania TS Aluminium. Do zadań aplikacji należy wizualizacja efektu prac, a co za tym idzie ułatwienie sprzedaży produktu.

By dopasować się do zróżnicowanych wymagań, użytkownicy otrzymują możliwość personalizacji wirtualnego ogrodu zimowego, interakcji z wybranymi elementami czy wpływania na warunki pogodowe. Z uwagi na te wymagania projekt okazał się niezwykle wymagający, jednak cała współpraca przebiegła niezwykle sprawnie – mimo jej zdalnego charakteru.

Złożoność projektu a współpraca zdalna

Rozwój Internetu i nowoczesnych form komunikacji umożliwia firmom takim jak nasza pozyskiwanie klientów z dowolnego miejsca na ziemi. Partnerstwo z przedsiębiorstwami z rynków zagranicznych pozwala nam zbierać doświadczenie u międzynarodowych klientów bez konieczności wyjazdu. Właśnie dlatego większość prac wykonaliśmy, zanim pojechaliśmy na pierwsze spotkanie.

Prace nad aplikacją rozpoczęliśmy w połowie maja 2017. Aż do sierpnia, gdy przeprowadziliśmy pierwszą prezentację w Niemczech, pracowaliśmy w naszej siedzibie w Warszawie. Cały projekt był podzielony na etapy, które omawialiśmy z przydzielonym nam pracownikiem TS Aluminum. On też zatwierdzał poszczególne wdrażane przez nas rozwiązania. Taka forma pracy jest sporym ułatwieniem zarówno dla nas, jak i dla naszych klientów. My nie musimy nigdzie jeździć, a nasi klienci mogą przejrzeć efekty prac dokładnie wtedy, gdy mają na to czas.

Na spotkaniu w sierpniu uzyskaliśmy kompleksowy feedback i omówiliśmy z klientem wszystkie niezbędne poprawki. To również niezwykle istotny aspekt takiej współpracy – zawsze zachęcamy naszych klientów do szczerego oceniania naszej pracy na każdym etapie. Pozwala nam to szybko reagować i wprowadzać niezbędne zmiany niezwłocznie, gdy zachodzi taka potrzeba. Oszczędza nam to wielu godzin kodowania.

Największe wyzwania aplikacji Wintergarden

Przystępując do tworzenia aplikacji takiej jak Wintergarden, konieczne jest trafne oszacowanie wymagań sprzętowych. Celem jest zachowanie równowagi pomiędzy płynnością działania i jakością wykonania. Aplikacja ma za zadanie wspierać procesy sprzedażowe w firmie naszego klienta, musi więc dobrze prezentować produkt.

W tym przypadku niezwykle istotne było wykorzystanie możliwie najbardziej szczegółowych grafik i optymalizacja działania na HTC Vive. Pole widzenia 110° jest dużo szersze niż na monitorze i sprawia, że teoretycznie prostsze rozwiązania mają o wiele wyższe wymagania niż ich odpowiedniki przeznaczone na komputery osobiste.

Istotny wpływ na płynność grafiki w Wintergarden miały wszystkie elementy ruchome, takie jak okna, drzwi, markiza czy nawet liście spadające z drzew i efekty pogodowe. Ponieważ były one niezbędne do uzyskania satysfakcjonującego efektu (realistyczna prezentacja produktu), w celu optymalizacji aplikacji zastosowaliśmy autorskie rozwiązania w języku programowania Unity. Umożliwiły nam one zachowanie wysokiej jakości grafiki bez konieczności usuwania wspomnianych elementów:

Prezentacja – czyli sprzedaż produktu, który ma sprzedawać

Po odbyciu pierwszego spotkania i wprowadzeniu poprawek nadszedł czas na finałową prezentację w siedzibie firmy w Lipsku. Jednak celem było coś więcej niż tylko pokazanie efektów prac. W czasie dwudniowego spotkania zaprezentowaliśmy naszą aplikację blisko 200 osobom – zarówno pracownikom firmy klienta, jak i powiązanym z nią podwykonawcom. I to właśnie ich mieliśmy nauczyć obsługi i przekonać do skorzystania z aplikacji.

By osiągnąć swój cel i pokazać korzyści wynikające z wykorzystania aplikacji, prezentacja połączona była ze szkoleniem. Podczas dwóch dni nie tylko pokazaliśmy wszystkim uczestnikom jak używać aplikacji, ale również odpowiadaliśmy na wszystkie nurtujące ich pytania. Edukując ich, sprzedaliśmy im produkt, który im samym miał zapewnić zwiększenie obrotów i rozwój firmy.

Wierzymy, że właśnie takie działanie jest kluczem do sprawnej współpracy na linii deweloperzy VR (my) – odbiorcy aplikacji. Technologia VR jest wciąż młoda i nie wszyscy wiedzą, jak jej używać. A nam zależy, by nasi klienci jak najwięcej skorzystali z dostarczonych przez nas rozwiązań.

Współpraca nie kończy się na podpisaniu umowy

Oczywiście, nasza praca nie skończyła się w chwili wyjazdu z Lipska. Przez pierwszy miesiąc klient mógł nadal składać poprawki, które zostały wprowadzone niezwłocznie po ich zgłoszeniu. Co więcej, podobnie jak w przypadku innych projektów, jesteśmy dostępni podczas całego okresu wykorzystywania aplikacji. Dzięki takiemu podejściu już teraz pracujemy nad kolejnymi dodatkami do Wintergarden. Być może już wkrótce napiszemy krótką relację z kolejnego etapu prac.